Використання не власної банківської картки чи неправильне заповнення платіжних документів при сплаті податків призвело до накопичення нез’ясованих платежів на суму майже 3,5 мільйона гривень, і відповідно зростання боргу у платників. Про це повідомила начальник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Ірина Столярик.
За її словами, щоб уникнути відповідних ситуацій щодо накопичення податкового боргу та штрафних санкцій платникам слід дотримуватись всіх вимог та правил при сплаті податків і зборів. Зокрема, платнику необхідно правильно заповнювати реквізити «Призначення платежу» платіжного документа для того щоб сплачена сума податків вірно відобразилась у його інтегрованій картці платника податків.
"Нагадаю, щоб уникнути помилок при сплаті податкових платежів та єдиного внеску, в тому числі і при сплаті через банківські термінали, системи Інтернет-банкінгу, з 1 липня 2023 року платники повинні користуватись вимогами Порядку щодо заповнення реквізитів «Призначення платежу», передбачених в наказі Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148.
Саме поле «Призначення платежу» використовується для обліку сплачених сум в ІС «Податковий блок» для ідентифікації платника податку та занесення сплаченої суми до його інтегрованої картки. В разі некоректного заповнення цього поля сплачена сума буде обліковуватись окремо як нез’ясована, а в ІКП може виникнути податковий борг, на який буде нараховуватися пеня та штрафні санкції за несвоєчасну сплату платежу. Навіть у випадку уточнення призначення нез’ясованого платежу на підставі заяви платника така сума буде внесена до ІКП платника податків не раніше дати поданої ним заяви. За період існування податкового боргу в ІКП буде нараховано пеню та штрафні санкції відповідно до чинного законодавства",- зазначила Ірина Столярик.
Також посадовець звертає увагу, що при сплаті податків (зборів) через платіжні термінали самообслуговування, платнику необхідно застосовувати тільки власну банківську картку. Оскільки, у разі перерахування до бюджету платежів третьою особою, сплачені суми теж будуть обліковуватись як нез’ясовані, а у інтегрованій картці платника обліковуватиметься податковий борг.
У разі сплати податку на невірний рахунок, платник податків може звернутися до Центру обслуговування платників за місцем своєї реєстрації для проведення звірки. Якщо платежі відсутні у інтегрованій картці платника, суб'єкту господарювання необхідно написати заяву на переведення коштів. У заяві зазначаються обов'язкові реквізити суб'єкта господарювання (фізичної особи-підприємця): прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), місце реєстрації. Крім того, вказується номер рахунку, на який були перераховані кошти, дату, суму та номер платіжного документу. Також, зазначається напрямок перерахування коштів (або на інший бюджетний рахунок, або на рахунок платника) та причини такого повернення. До заяви додається документ, що підтверджує факт сплати податку. Заяву можна подати до будь-якого Центру обслуговування платників. Ці ж дії суб'єкт господарювання може здійснити через сервіс Електронний кабінет, подавши заяву в електронній формі через приватну частину за ідентифікатором форми F1302001, або у довільній формі через меню «Листування з ДПС».
Крім того, Ірина Столярик звертає увагу, що платники також можуть переглянути стан розрахунків з бюджетом, перевірити борг із податків і зборів та сплатити їх не лише за допомогою Електронного кабінету платника, а й нового застосунку «Моя податкова», який можна завантажити з Play market чи APP Store.
З прикладами заповнення поля «Призначення платежу» можна ознайомитись на сайті ДПС в Івано-Франківській області в розділі «Брошури та листівки»
▶️ Брошура "Змінено правила заповнення платіжок для сплати податків, зборів та ЄСВ" http://surl.li/nallx
▶️ Листівка "Особливості заповнення платниками платіжної інструкції на сплату податків, зборів, платежів за відокремлені підрозділи" http://surl.li/nalnt