Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи сплачують єдиний внесок роботодавці – юридичні особи, які після 19.07.2022 прийняли рішення, на строк збереження місця роботи і посади, нараховувати та виплачувати виплати у вигляді середнього заробітку найманим працівникам, призваним під час мобілізац

опубліковано 01 листопада 2022 о 13:09

Якщо юридична особа (роботодавець) є платником єдиного податку третьої групи та здійснює нарахування (виплату) середнього заробітку на користь найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, то вона має право сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням порядку, визначеного
п. 9 прим. 20 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Зокрема, відповідно до п. 9 прим 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» під час періоду мобілізації, роботодавці - платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування - фізичні особи - підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.

Суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких наймані працівники, призвані під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.

Для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, платник єдиного внеску розраховує та відображає у звітності суму єдиного внеску за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, у розмірах, передбачених частинами п'ятою і чотирнадцятою статті 8 цього Закону (22% та 5,3% відповідно).

Для розрахунку використовуються дані звітності стосовно найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, щодо суми нарахованого доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, суми нарахованого єдиного внеску, суми донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску таких найманих працівників.

На підставі розрахунку, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, формує бюджетні запити на отримання коштів на покриття сум несплаченого роботодавцями відповідно до цього пункту єдиного внеску.

Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати (доходу) за останній календарний місяць (включно), у якому відбулася фактична демобілізація такого працівника.

Водночас, якщо нарахування доходу здійснюється юридичною особою, яка не є платником єдиного податку, то сплата єдиного внеску проводиться у загальному порядку – без урахування положень п. 9 прим. 20 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».