Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про зміни в податковому законодавстві на час воєнного стану в країні розповіла начальник обласної податкової служби Ірина Столярик

опубліковано 13 червня 2022 о 15:17

Законом України від 12.05.2022 року № 2260 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" відновлено обов’язки платників податків щодо подання ними звітності та сплати податкових зобов’язань. З основними змінами в податковому законодавстві ознайомила громадськість під час пресконференції начальник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Ірина Столярик.

Зокрема, такі обов’язки відновлюються у тих платників, які мають для цього можливість. Відтак, платники ПДВ до 15 липня 2022 року повинні  зареєструвати ПН чи РК, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цього закону, та уточнити, тобто привести у відповідність податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних документів, з урахуванням даних ПН чи РК, зареєстрованих в ЄРПН. Також тимчасово за податкові періоди з лютого по травень 2022 року за придбані товари чи послуги платники податку можуть включити до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі первинних документів.

Однак, підкреслила Ірина Столярик, у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Перелік документів, які підтверджуватимуть неможливість виконання податкових обов'язків, встановлюватиметься Мінфіном.

Тож, тепер платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати свої обов’язки  повинні зареєструвати ПН чи РК до 15 липня 2022 року, до 20 липня подати звітність та до 31 липня 2022 року сплати необхідні податки та збори. А от платники, у яких не було можливості виконувати податкові обов’язки, але згодом вона з’явилася, повинні відзвітуватися та сплатити податки впродовж 60 календарних днів з першого дня місяця наступного за місяцем відновлення таких можливостей. Також у випадку самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 20 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені. А ще, каже керівник обласної податкової, платники ПДВ, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, за звітні періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Також Ірина Столярик нагадала що уже з 1 травня діє Закон України від 21.04.2022 року № 2218, згідно з яким платниками акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, тепер будуть  імпортери й виробники. Такі зміни, стверджує посадовець, упередить податкові порушення у цій сфері торгівлі та забезпечить збільшення надходжень до місцевих громад.

Окрім того, Ірина Столярик зазначила, що наразі відновлено фактичні, камеральні перевірки суб’єктів господарювання, а також документальні позапланові перевірки, що проводяться на звернення платника податків про припинення ним діяльності, або ж у випадку отримання інформації, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями чи валютної виручки за експортними операціями.