Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Коли отриманий у спадщину дохід не потрібно декларувати?

опубліковано 18 лютого 2020 о 09:23

В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області інформують, що відповідно до пункту 174.6 статті 174 Податкового кодексу України об’єкти рухомого чи нерухомого майна, об’єкти комерційної власності (цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), майнові та немайнові права, корпоративні права, готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати тощо, які фізична особа отримує у вигляді спадщини, підлягають оподаткуванню.

Зокрема, за нульовою ставкою оподатковуються об'єкти спадщини у разі якщо вони успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення чи особою, яка є особою з інвалідністю I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Також за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти рухомого чи нерухомого майна, що успадковуються дитиною з інвалідністю.

Успадковані,  незалежно від ступеня споріднення,  грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося теж оподатковуються за нульовою ставкою.

У разі, якщо фізична особа - резидент, яка отримує спадщину від фізичної особи-резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення – податок на доходи фізичних осіб сплачується за ставкою 5 відсотків від вартості будь-якої спадщини.

Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента оподатковується за ставкою 18 відсотків.

Крім цього такі доходи підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

У разі спадкування будь-яких об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об'єктів з метою оподаткування не визначається.

В інших випадках отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини/дарунків об'єктом оподаткування є оціночна вартість таких об'єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом.

Нагадаємо, відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Такі особи до 1 травня року, наступного за тим в якому отримано спадщину, подають до податкової інспекції за місцем реєстрації податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій зазначають дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню.

При цьому не зобов’язані подавати декларацію спадкоємці, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, інші спадкоємці – резиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини а також спадкоємці-нерезиденти, які сплачують податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.