Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Івано-Франківські податківці провели «гарячу лінію» щодо одноразового декларування активів фізичними особами та застосування РРО чи ПРРО платниками податків

опубліковано 24 червня 2022 о 15:30

В Івано-Франківській ДПІ ГУ ДПС в Івано-Франківській області нещодавно проведено «гарячу лінію» щодо одноразового декларування активів фізичними особами та застосування РРО чи ПРРО платниками податків.

На запитання платників відповідала начальник Івано-Франківської Державної податкової інспекції ГУ ДПС в Івано-Франківській області Олександра Михайловська.

Надаємо відповіді на запитання, з якими звертались платники.

Запитання: Хто має право подати одноразову добровільну декларацію?

Відповідь: Подати одноразову добровільну декларацію мають право фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи та фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування чи доходів, за рахунок яких були набуті об’єкти декларування.

Не можуть бути декларантами особи, які станом на 1 вересня 2021 року є малолітніми чи неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб, у тому числі батьків, або держави, або є особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлена опіка чи піклування.

Також не можуть бути декларантами особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали декларації відповідно до законів, що визначають правові засади у сфері запобігання корупції, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави.

Запитання: Яке майно можуть декларувати фізичні особи?

Відповідь: Добровільному декларуванню підлягають:

- валютні цінності, (крім коштів у готівковій формі);

- цінні папери;

- рухоме та нерухоме майно,

- предмети мистецтва, антикваріату, цінні папери, пам’ятні монети і банкноти,

- частки у майні юридичних осіб, які знаходяться в Україні чи за кордоном.

При цьому зазначені об’єкти декларування повинні відповідати наступним критеріям:

- розміщені на території України або за її межами;

- були одержані чи набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування чи отримання оподаткуванню в Україні;

- з них не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;

- не були задекларовані до 1 січня 2021 року.

Запитання:  В яких випадках громадяни мають право не подавати добровільну декларацію?

Відповідь: Законом № 1539 передбачено, що громадяни мають право не подавати добровільну декларацію, якщо вони мають у власності:

- активи вартість яких станом на дату завершення періоду декларування не перевищує 400 тис. грн.;

- квартиру або квартири, загальною площею до 120 кв.м,; 

- житловий будинок, загальна площа до 240 кв.м,;

- нежитлові будинки некомерційного призначення або нежитлові будинки незавершеного будівництва некомерційного призначення, загальна площа яких не перевищує 60 кв.м;

- земельні ділянки, сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, зокрема, для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га, для садівництва – не більше 12 соток, для дачного будівництва – не більше 10 соток.

- один транспортний засіб особистого некомерційного використання право власності на який було зареєстровано.  Водночас така пільга не поширюється на транспортний засіб, призначений для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія, легковий автомобіль з робочим об’ємом циліндрів двигуна не менше як 3 тис. куб. см та середньоринковою вартістю понад 400 тис. грн, мотоцикл із робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см., літак, гелікоптер, яхту, катер.

 

Запитання: Чи скасували для фізичних осіб підприємців необхідність застосування РРО на період дії воєнного стану?

Відповідь: Відповідно до діючого законодавства суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані їх проводити на повну суму покупки (надання послуги) через реєстратори розрахункових операцій. Не зобов’язані застосовувати РРО суб’єкти господарювання, які отримають кошти виключно на поточний рахунок за реквізитами (IBAN) та платники єдиного податку 1 групи.

Запитання: Яка послідовність дій має бути здійснена суб’єктом господарювання для реєстрації ПРРО?

Відповідь: Реєстрація  програмного РРО здійснюється на підставі заяви про реєстрацію ПРРО за формою № 1-ПРРО. Така заява подається в електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.

Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати програмний реєстратор розрахункових операцій, має перебувати на обліку в податковій службі. Також на обліку має перебувати господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП.

Крім того, якщо є наймана особа-касир, то суб’єкт господарювання повідомляє про сертифікати електронних підписів або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО.

Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та завантаження програмного забезпечення такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

Запитання: Чи працює  програмний РРО, якщо немає інтернету?

Відповідь: Законодавець дозволив на період дії воєнного стану проводити розрахункові операції на ПРРО в режимі офлайн понад строки, що визначені у статті 5 Закону про РРО. У разі тимчасової відсутності мережі «інтернет» платники податків можуть використовувати фіскальні номери з діапазону, сформованого сервером ДПС.

Запитання: Що робити, якщо ПРРО не дає змоги закрити зміну?

Відповідь: Якщо по завершенні робочого дня  ПРРО не дає можливості закрити зміну, слід встановити вид несправності, що стався. Можливі два варіанти поломки.

Якщо вийшло з ладу програмне забезпечення, потрібно оновити його версію. Після цього повторити процедуру закриття зміни.

Коли ж причина у несправності пристрою, слід подати Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО. Після відновлення роботи пристрою потрібно  подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО. У Заяві має бути позначка про відновлення роботи.

Запитання: Чи проводяться в період воєнного стану фактичні перевірки?

Відповідь: В умовах дії воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль за діяльністю суб’єктів господарювання сфери торгівлі, ресторанного господарства та послуг шляхом проведення фактичних перевірок. Однією з підстав проведення фактичних перевірок є звернення платників податків та громадян.