Нещодавно в Івано-Франківській державній податковій інспекції ГУ ДПС в Івано-Франківській області проведено гарячу телефонну лінію щодо застосування РРО або ПРРО платниками єдиного податку.
На запитання платників відповідала заступник начальника ДПІ – начальник відділу з надання адміністративних та інших послуг Івано-Франківської Державної податкової інспекції ГУ ДПС в Івано-Франківській області Олена Мухіна.
Надаємо відповіді на запитання, з якими звертались суб’єкти господарювання.
Питання: Для яких видів діяльності підприємців-спрощенців є обов’язковим застосування РРО в 2021 році?
Відповідь: На сьогодні, у разі здійснення розрахункових операцій підприємцями – платниками єдиного податку, незалежно від обсягу доходу, застосування РРО (касових апаратів) чи програмних РРО є обов’язковим для таких видів діяльності:
- реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
- реалізація лікарських засобів та виробів медичного призначення.
- надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.
Питання: У разі проведення розрахунків виключно в безготівковій формі підприємцю потрібно реєструвати касовий апарат?
Відповідь: Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки виключно в безготівковій формі шляхом перерахування коштів за товар чи послугу банківським переказом на розрахунковий рахунок продавця через установу банку чи внесення готівки через касу банку, не зобов'язані застосовувати РРО.
Питання: Чи зобов’язані платники єдиного податку першої групи застосовувати РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг?
Відповідь: Підприємці-платники єдиного податку першої групи, які здійснюють діяльність з торгівлі на ринках, надання побутових послуг виключно населенню, а також фізичні особи, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства, як сьогодні, так і надалі, мають право не застосовувати РРО.
Хто може отримати програмне забезпечення від податкової служби?
Отримати програмне забезпечення від Державної податкової служби можуть усі користувачі за власним бажанням та безкоштовно. Уся актуальна інформація щодо запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій, а також форм електронних документів для них, які застосовуються користувачами для реєстрації чи перереєстрації або ж скасування реєстрації ПРРО, розміщена на офіційному вебпорталі ДПС у банері «Програмні РРО».
Питання: Чи необхідно застосовувати РРО підприємцю – платнику єдиного податку, який здійснює реалізацію технічно складних побутових товарів та супутніх товарів за готівку?
Відповідь: Якщо фізична особа – підприємець є платником єдиного податку та здійснює продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, то такий підприємець застосовує РРО або ПРРО під час продажу всіх наявних на господарському об’єкті товарів, а не лише технічно складних товарів. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року №231 затверджено перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту або гарантійній заміні, в цілях застосування РРО.
Хочу зазначити, якщо фізична особа-підприємець – платник єдиного податку здійснює реалізацію технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту лише в одній із господарських одиниць, то така особа зобов’язана проводити розрахункові операції за однаковим порядком на усіх своїх господарських одиницях, зокрема, застосовувати РРО незалежно від асортименту товарів на інших господарських одиницях, оскільки законодавством передбачені вимоги до суб’єкта господарювання, а не до його структурних підрозділів.
Питання: Як працювати з програмним РРО коли Інтернет тимчасово відсутній?
Відповідь: ПРРО буде працювати в режимі «офлайн» протягом 36 годин. В цей період розрахунковим документом будуть присвоюватися фіскальні номери, сформовані із діапазону фіскальним сервером. Номера з цього діапазону заздалегідь будуть зарезервовані. Протягом години після відновлення зв’язку копії створених в режимі «офлайн» розрахункових документів передаються на сервер податкової.
Питання: Чи необхідно реєструвати КОРО на програмний РРО?
Відповідь: Чинним законодавством у сфері проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у готівковій та безготівковій формі не передбачено реєстрації та використання книги обліку розрахункових операцій на програмний реєстратор розрахункових операцій.