Нещодавно в Тисменицькій державній податковій інспекції ГУ ДПС в Івано-Франківській області відбулась телефонна "гаряча лінія" щодо застосування РРО, ПРРО платниками єдиного податку.
На запитання платників відповідала начальник Тисменицької ДПІ ГУ ДПС в Івано-Франківській області Олександра Гайдей. Надаємо відповіді на основні запитання, з якими звертались суб’єкти господарювання.
Запитання: Які платники єдиного податку 2 групи застосовують РРО та/або ПРРО у 2021 році?
Відповідь: При здійсненні розрахункових операцій підприємцями – платниками єдиного податку, незалежно від обсягу доходу, застосування РРО (касових апаратів) чи програмних РРО є обов’язковим для таких видів діяльності:
- реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
- реалізація лікарських засобів та виробів медичного призначення.
- надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.
До 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операції не застосовуються підприємцями-єдинниками 2–4 групи, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, (у 2021 році - 1320000гривень), крім вищезазначених видів діяльності.
Звертаю увагу, у разі перевищення платником єдиного податку 2–4 груп (фізособою-підприємцем) в 2021 році обсягу доходу у 1320000 грн, застосування РРО та/або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. При цьому РРО (ПРРО) починає застосовуватися з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.
Запитання: Чи потрібно підприємцю реєструвати касовий апарат у разі проведення розрахунків виключно в безготівковій формі?
Відповідь: Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки виключно в безготівковій формі шляхом перерахування коштів за товар чи послугу банківським переказом на розрахунковий рахунок продавця через установу банку чи внесення готівки через касу банку, не зобов'язані застосовувати РРО.
Запитання: Для використання програмних РРО необхідно отримувати ключі електронного цифрового підпису?
Відповідь: Так, потрібно. На офіційному інформаційному ресурсі кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДПС у розділі «Отримання електронних довірчих послуг, у тому числі для програмних РРО» розміщено необхідні роз’яснення та зразки заповнення документів. Крім того, у банері «Програмні РРО» на вебпорталі ДПС у вкладці «Форми ПРРО» розміщено форми електронних документів для програмних реєстраторів розрахункових операцій, які застосовуються користувачами для реєстрації/перереєстрації/скасування реєстрації ПРРО, а також під час застосування ПРРО.
Запитання: Який штраф за незастосування РРО застосовується у 2021 році до суб’єктів господарювання, які зобов'язані проводити розрахунки через РРО (ПРРО)?
Відповідь: Відповідно до статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР за порушення вимог Закону до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються такі фінансові санкції:
у разі встановлення в ході перевірки фактів проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб'єкта господарювання:
100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Однак, такий розмір санкції буде застосовуватися лише з 01.01.2022 р. відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону № 265.
На сьогодні діють наступні штрафи:
за порушення, вчинене вперше – 10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг);
за кожне наступне вчинене порушення – 50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг).
Крім того, статтею 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність.