В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області інформують, що згідно з пп. 20.1.29 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи (органи ДПС) мають право приймати рішення, зокрема, про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченого законодавством.
Процедуру списання безнадійного податкового боргу реґламентовано положеннями ст. 101 Кодексу та Порядком списання безнадійного боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2022 № 220.
Дія Порядку № 220 згідно з Кодексом поширюється на фізичних осіб (резидентів і нерезидентів), юридичних осіб (резидентів і нерезидентів) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування, і на яких покладено обов'язок сплати податків та зборів.
Норми цього Порядку не поширюються на грошові зобов’язання або податковий борг, що залишаються непогашеними після ліквідації платника податків, не пов’язаної з банкрутством.
Згідно з п. 2 розділу II Порядку № 220 безнадійним податковим боргом є:
податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені через недостатність майна банкрута, – станом на дату набрання законної сили ухвалою суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (у разі банкрутства боржника - юридичної особи) або ухвалою суду про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність (у разі банкрутства боржника - фізичної особи);
податковий борг фізичної особи, яка визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення відповідно до закону, – станом на дату набрання законної сили відповідним рішенням суду;
податковий борг померлої фізичної особи у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом, – станом на дату підписання акта опису спадкового майна за умови отримання інформації про підписання такого акта відповідно до чинного законодавства;
податковий борг фізичної особи, яка понад 720 днів перебуває у розшуку, – станом на дату отримання інформації на запит органу ДПС за даними відповідних органів;
податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 ПКУ, – станом на дату прийняття рішення керівником територіального органу ДПС;
податковий борг платника податків, що виник внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), – станом на дату, що настає за граничним строком сплати грошових зобов'язань за період, на який припадає дата, зазначена в документі, що засвідчує факт форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Факт форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) підтверджується сертифікатом про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі – Сертифікат), виданим Торгово-промисловою палатою України або уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами;
податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, – станом на дату припинення державної реєстрації платника податків, зазначену у відповідному повідомленні державного реєстратора;
податковий борг банку, щодо якого наявне рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури, – станом на дату прийняття відповідного рішення.
Відповідно до вимог п. 3 розд. ІІ Порядку № 220 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню, здійснюється територіальними органами ДПС на підставі даних інформаційно – комунікаційних систем ДПС станом на день виникнення безнадійного податкового боргу для кожного з зазначених вище випадків.
У разі якщо станом на день прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу за даними ІКС податковий борг повністю або часткового погашено (у тому числі за рахунок зарахування коштів відповідно до п. 87.9 ст. 87 глави 9 розд. II Кодексу), рішення про списання безнадійного податкового боргу не приймається (у разі повного погашення) або приймається на залишок непогашеної суми, що обліковується за даними ІКС (у разі часткового погашення) (п. 4 розд. ІІІ Порядку № 220).
Списання податкового боргу відбувається на підставі рішення, прийнятого керівником територіального органу ДПС за результатами розгляду документів, необхідних для підтвердження безнадійності податкового боргу. Рішення про списання оформляється на бланку за формою згідно з додатком до Порядку № 220.
У випадку, коли податковий борг виник внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), рішення про списання приймається на підставі письмової заяви платника податків, в якій зазначаються суми податків і зборів, що підлягають списанню. До заяви обов’язково додається Сертифікат, оформлений із обов’язковим зазначенням причино-наслідкового зв’язку форс-мажорних обставин з конкретною шкодою, завданою платнику податків.
Списання безнадійного податкового боргу здійснює структурний підрозділ територіального органу ДПС щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем кварталу.
Отже, навіть у разі надходження до органу ДПС рішення суду, що набрало законної сили і передбачає списання податкового боргу, таке списання здійснюється також у зазначений вище період.
Гаряча лінія ДПС: 0800 501 007
Мобільний застосунок «Моя податкова»:
Android https://play.google.com/store/apps/details?id=my.tax.gov.ua
iOS https://t1p.de/lgu5a
Онлайн-навчання:
https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/