Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 року № 952 «Про реалізацію експериментальних проектів у рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги.
Порядок використання коштів визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерства економіки України за бюджетною програмою «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги» (п. 1 Порядку використання коштів). Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки (п. 3 Порядку використання коштів).
Згідно з п. 4 Порядку використання коштів бюджетні кошти спрямовуються, зокрема, на надання державної грошової допомоги покупцям товарів українського виробництва відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні», затвердженого Постановою № 952.
Підпунктом 4 п. 4 Порядку про Національний кешбек визначено, що національний кешбек– державна грошова допомога, яка нараховується у відсотковому співвідношенні від вартості придбаного безготівковим розрахунком з використанням платіжної картки товару українського виробництва та може бути використана на умовах, передбачених Порядком про Національний кешбек.
Отримувачем кешбеку є фізична особа – громадянин України, яка досягла 18 років, що є покупцем товарів українського виробництва, включених до переліку товарів українського виробництва, і відкрила поточний рахунок із спеціальним режимом використання «Національний кешбек» в одному з уповноважених банків України (п.п. 6 п. 4 Порядку про Національний кешбек).
Відповідно до п. 7 Порядку про Національний кешбек джерелом фінансування експериментального проекту є кошти державного бюджету.
Пунктом 35 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки не включається дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий в рамках реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні», затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями затверджені форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Згідно з п. 4 розд. IV Порядку № 4 в додатку 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» зазначається ознака доходу, наведена у розд. 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку № 4, яка визначається відповідно до нарахованого доходу.
Враховуючи вищезазначене, оскільки джерелом фінансування грошової допомоги (кешбеку), отриманої в рамках реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» є кошти державного бюджету, то згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб суми державної допомоги відображаються податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «128».