Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи має право не сплачувати авансові внески з єдиного податку ФОП – платник єдиного податку другої групи, який мобілізований протягом дії воєнного стану в Україні, та має найманих працівників, яким нараховується заробітна плата, і продовжується здійснення

опубліковано 21 січня 2025 о 08:25

Чи має право не сплачувати авансові внески з єдиного податку ФОП – платник єдиного податку другої групи, який мобілізований протягом дії воєнного стану в Україні, та має найманих працівників, яким нараховується заробітна плата, і продовжується здійснення господарської діяльності?       
В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області інформують, що відповідно до п. 25 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами та доповненнями, на весь період їх військової служби звільняються, зокрема від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розд. XIV «Спеціальні податкові режими» ПКУ.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Отже, якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи (незалежно від наявності найманих працівників, яким нараховується заробітна плата, та здійснення господарської діяльності) після демобілізації, у строки визначені п. 25 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, подала до контролюючого органу за місцем своєї податкової реєстрації заяву щодо звільнення від обов’язку сплати та подання податкової звітності з єдиного податку та копію військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації (далі – Заява з копією відповідного документа), то така особа має право не подавати Декларації і не сплачувати єдиний податок за весь період мобілізації.

Якщо Заява з копією відповідного документа не була подана у строки, визначені п. 25 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, та враховуючи те, що положення п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ поширюються, у т. ч. на платників податків, які мобілізовані, то фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи, яка мобілізована протягом дії воєнного стану в Україні, та не має можливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо, зокрема, сплати авансових внесків з єдиного податку та подання Декларації, зобов’язана виконати його протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи демобілізована до закінчення дії воєнного стану та у неї відновилася можливість виконання податкового обов’язку, така особа має сплатити єдиний податок та подати Декларації протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

Поряд з цим, з метою ненарахування контролюючим органом авансових внесків з єдиного податку за весь період мобілізації, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи має право подати заяву про відсутність можливості виконання податкових обов’язків разом з вичерпним переліком документів до контролюючого органу відповідно до Порядку № 225.