Державна податкова служба України у листі від 27.09.2024 № 26926/7/99-00-21-03-02-07 інформує про окремі особливості складання податкової накладної (далі – ПН), розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – РК) та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Так, у листі зазначено, що наказом № 400, зокрема, викладено в новій редакції форми ПН та РК, а також внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної (далі – Порядок).
При цьому Наказ № 400 набирає чинності з 01 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Оскільки Наказ № 400 офіційно було опубліковано 25.09.2024 ("Офіційний вісник України" № 82 від 25.09.2024), то він набрав чинності з 01.10.2024.
Отже, починаючи з 01.10.2024, ПН та РК реєструються в ЄРПН виключно за формами, що викладені у новій редакції Наказом № 400, включаючи і ті ПН та РК, дата складання яких припадає на період до 01.10.2024 (пункт 3 Порядку).
Зміни, які внесені до форм ПН та РК
Зміни, внесені до форми ПН та РК, а також до Порядку, обумовлені необхідністю приведення їх у відповідність до вимог Податкового кодексу України (далі – Кодекс) з метою практичної реалізації податкових механізмів у частині застосування режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ) до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільськогосподарської продукції (зернових та олійних культур), перелік якої визначено у статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ "Про зовнішньоекономічну діяльність", а також змін, внесених до Кодексу Законами України від 07 лютого 2023 року № 2918-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг" та від 09 травня 2024 року № 3706-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану" (далі – Закон № 3706-ІХ).
При цьому, зважаючи на те, що запровадження РЕЗ здійснюватиметься на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, даним листом ДПС інформує лише про ті зміни до форми ПН та РК, а також до Порядку, які стосуються всіх платників ПДВ, та не пов’язані з дією РЕЗ.
ДПС звертає увагу, що для операцій з постачання товарів, які здійснюватимуться в межах РЕЗ, та для інших операцій з постачання товарів/послуг, Порядок визначає різні особливості складання, в зв’язку з чим ДПС розроблено окремі коди електронних форм ПН та РК:
– J/F1201016, J/F1201216 – коди електронних форм ПН та РК для операцій з постачання товарів/послуг. В цих формах не може бути відображена інформація щодо операцій з постачання товарів, які здійснюватимуться в межах РЕЗ;
– J/F12110011, J/F1211201 – коди електронних форм ПН та РК для операцій з постачання товарів, які здійснюватимуться в межах РЕЗ. У формах передбачено автозаповнення інформації у заголовній частині ПН щодо типу причини складання ПН – 22, індивідуального податкового номера для блоку "Отримувач (покупець)" – 300000000000, у табличній частині ПН щодо одиниці виміру товару – "кг" у графі 4 та "0301" у графі 5. Ці форми застосовуватимуться з моменту запровадження РЕЗ.
Про зміни до форми ПН та РК, а також до Порядку, які пов’язані з дією РЕЗ, ДПС буде надано окреме роз’яснення після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення.
Зміни в заголовній частині ПН/РК
Законом № 3706-ІХ внесено зміни до пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу, згідно з якими перелік обов’язкових реквізитів ПН доповнено інформацією, що має вказуватися платником податку у разі складання ПН за операціями з вивезення товарів за межі митної території України. А саме, у такій ПН зазначається дата та номер митної декларації, дата та номер договору (контракту). У ПН, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту, зазначається відповідна відмітка про форвардний контракт.
Відтак, верхню ліву частину і ПН і РК доповнено блоком "Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:", в якому в окремих рядках зазначаються:
– дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі робиться позначка "X";
– дата та номер відповідної митної декларації.
Порядок заповнення цього блоку викладено в абзаці другому пункту 12 Порядку.
При цьому, на перелік товарів, вивезення яких здійснюється з оформленням кількох митних декларацій, не може бути складена одна ПН.
Наприклад, якщо на операцію з вивезення товару № 1 складено митну декларацію № 4, а на вивезення товарів № 2 та № 3 – митну декларацію № 5, то в одній ПН має бути відображено Товар № 1 та вказано дату і номер митної декларації № 4, а в іншій ПН має бути вказано товари № 2 та № 3 та дата і номер митної декларації № 5 (разом з тим, платник може також скласти окремі ПН на товар № 2 і на товар № 3, і в кожній з них вказати дату і номер митної декларації № 5). Але складання однієї ПН на операцію з вивезення товару № 1 (митна декларація № 4, та товарів № 2 та № 3 (митна декларацію № 5) неможливе.
В РК, який подається на реєстрацію з 01.10.2024, та який складено до ПН, зареєстрованої в ЄРПН:
до 01.10.2024, ‒ рядки "договір (контракт)" та "митна декларація" графи "Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:" заповненню не підлягають;
з 01.10.2024, ‒ рядки "договір (контракт)" та "митна декларація" графи "Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:" підлягають обов’язковому заповненню.
Зміни в табличній частині ПН/РК
Графу 3.2 "ознака товару" розділу Б табличної частини ПН (графу 4.2 "ознака товару" розділу Б табличної частини РК) розділено на дві різні частини: 3.2.1 та 3.2.2. (4.2.1 та 4.2.2 відповідно).
Підпунктом 2 пункту 16 Порядку встановлено, що у графі 3.2.1 "Імпорт" розділу Б табличної частини ПН (4.2.1 розділу Б табличної частини РК) у разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, проставляється позначка "Х". Ця графа заповнюється на всіх етапах постачання товару.
Крім того, Наказом № 400 внесено ряд змін до правил складання ПН, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності. Це ПН, які складаються відповідно до пункту 8 Порядку, і в яких зазначено тип причини 13.
Згідно з підпунктами 3 та 9 пункту 16 Порядку у ПН, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності:
– у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця);
– у графі 4 вказується одиниця виміру товару/послуги;
– обов’язково заповнюються графи 3.1, 3.2.1, 3.3, 5 ‒ 9.
Водночас у РК, що подаються на реєстрацію в ЄРПН починаючи з 01.10.2024 до ПН, які були складені відповідно до пункту 8 Порядку з типом причини 13, та які були зареєстровані в ЄРПН до 01.10.2024, у графі 2 зазначається та ж інформація, яка була вказана в зареєстрованій ПН (дати складання та номери ПН, складених постачальниками на платника податку при постачанні йому виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, які такий платник податку використав не в господарській діяльності).