Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відповідальності за помилково, але своєчасно сплачені податки не на ті бюджетні рахунки більше не буде. Які ще зміни впроваджено ЗУ 3603 для платників податків?

опубліковано 28 березня 2024 о 15:13

Закон України від 23.02.2024 №3603 набрав чинності 16 березня ц.р. Даним законодавчим документом передбачено ряд змін в адмініструванні податку на прибуток, ПДВ, МПЗ, акцизного податку та майнових податків. Про це повідомила журналістам начальник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Ірина Столярик під час пресконференції. І хоча згаданий закон торкнувся багатьох податків, проте платникам не варто хвилюватися, оскільки нові норми мають скоріше уточнювальний характер та скеровані на полегшення умов платника податків.

Так, ЗУ 3603 скасував фінансову відповідальність за помилкову сплату податків не на ті бюджетні рахунки, однак за умови здійснення своєчасної оплати. І якщо раніше до платників у таких випадках застосовувалася штрафна санкція, то тепер, стверджує Ірина Столярик, достатньо написати заяву до контролюючого органу з проханням зробити перекидку коштів на потрібний рахунок.

Також ЗУ 3603 розширив можливості комунікації платника з контролюючими органами. Уже з 16 червня ц.р. коннект між двома сторонами може відбуватися в режимі он-лайн під час відеоконференції, зазначає очільниця служби. Зокрема, у такий спосіб може відбуватися розгляд матеріалів скарг чи матеріалів перевірок. Платник ж, у свою чергу, про бажання спілкуватися з податковою в онлайн режимі повинен зазначити у тексті відповідної скарги чи запереченні. У випадку згоди, податкова надсилатиме повідомлення про дату, час та спосіб розгляду скарг чи заперечень до Електронного кабінету платника. 

Запроваджений закон має на меті також пришвидшити бюджетне відшкодування ПДВ суб’єктам господарювання. Уряд скоротив до 40 днів терміни проведення перевірок щодо визначення суми податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню з моменту подання декларації. Діятиме дана норма уже з 1 липня 2024 року.

Включити платника податків до Реєстру неприбуткових установ та організацій чи здійснити реєстрацію платника податку на додану вартість чи єдиного податку можна тепер не лише при відкритті, тобто державній реєстрації нової юридичної особи чи ФОП, але й при внесенні змін до відомостей про юридичну особу чи ФОП. Для цього достатньо в заяві про держреєстрацію зробити відмітку про відповідний вибір (неприбуткова організація/платник ПДВ/ платник єдиного податку).

Положення ЗУ 3603 також розширюють можливості надання благодійної допомоги на користь органів місцевого самоврядування. Так безоплатні передачі органам виконавчої влади окремих нематеріальних активів дозволено суб’єктам держсектору враховувати у податкових витратах в повній сумі, без обмеження лімітом 4 відсотки. На сьогодні, нагадала посадовець, витрати на надання допомоги неприбутковим організаціям обмежено 4 відсотками.

До позитивних змін Ірина Столярик відносить і скасування обмеження для платників МПЗ щодо строку на звернення для проведення звірки даних, який наразі становить лише тридцять днів з дня вручення ППР. Та одночасно нагадує платникам не зволікати зі сплатою погоджених сум МПЗ.

Також під час пресконференції головний податківець області ознайомила громадськість зі змінами, що торкнулися ПДФО та майнових податків, інформувала про особливості проведення податкових перевірок та відповіла на ряд запитань журналістів, які стосувалися важливих тем для бізнес-спільноти Прикарпаття.

Наостанок Ірина Столярик традиційно подякувала усім платникам податків, які сумлінно виконують взяті на себе зобов’язання перед державою щодо сплати податків, а також запевнила що податкова служба для чесного бізнесу є насамперед партнером, а не каральним органом.