Про необхідність обов’язкової фіскалізації готівкових розрахунків вкотре нагадали суб’єктам господарювання в обласній податковій службі. У випадку недотримання даної норми закону на торгівців чекатимуть штрафні санкції. До кого зі cуб’єктів господарювання та коли може бути застосована фінансова відповідальність інформував під час брифінгу заступник начальника відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області Ігор Кравець.
Закон 3219 від 30.06.2023 року повернув практично увесь бізнес на довоєнну систему оподаткування. Саме цей законодавчий документ, стверджує Ігор Кравець, відновлює відповідальність бізнесу за невидачу фіскального чеку. Так, законом передбачено, що уже з 1 жовтня ц.р.100 відсотків вартості реалізованого товару без застосування РРО доведеться сплатити тим, хто торгує складною побутовою технікою, ювелірними виробами, товарами медичного призначення та лікарськими засобами – така санкція буде застосована за перше порушення, а от за повторне – уже 150 відсотків вартості. До речі, такі самі розміри штрафів уже застосовують і за порушення операцій фіскалізації при продажу підакцизної продукції, валютних цінностей чи у сфері надання азартних ігор. А от до решти видів діяльності за порушення використання РРО поки що застосовуватимуть знижені розміри фінансових санкцій, а саме: 25 відсотків за перше порушення та відповідно 50 відсотків за наступні.
Варто нагадати, продовжує податківець, що обов’язок фіскалізувати готівкові операції, передбачений для усіх суб’єктів господарювання, окрім спрощенців 1 групи, ще з 1 січня 2022 року, однак, у зв’язку із воєнним станом, уряд тимчасово скасував для більшості підприємців штрафні санкції за порушення застосування РРО, проте це аж ніяк не означало відміну фіскалізації. Тож у торгівців, вважають у податковій, було вдосталь часу, щоб організувати свою діяльність у відповідності до правових норм. Однак, якщо підприємець все-таки не встановив до цього часу касовий апарат, то Ігор Кравець радить не зволікати, щоб не витрачатися згодом на сплату штрафних санкцій, та, стверджує - податкова служба не націлена на застосування штрафних сакцій, а навпаки, пропагує чесну та добровільну сплату податків. Власне, з метою підвищення податкової обізнаності та культури платників, працівники податкової служби розгорнули широку інформаційну кампанію та замало не кожному підприємцю Івано-Франківщини індивідуально надають консультаційну підтримку. Також посадовець нагадує, що уся необхідна інформація, яка потрібна платнику для реєстрації РРО чи ПРРО, є на офіційному сайті ДПС в Івано-Франківській області та офіційних сторінках в соцмережах, а також розміщена в ЦОП.
Однак, продовжує думку Ігор Кравець, не лише бізнес має усвідомлювати важливість дотримання законодавства щодо застосування касових апаратів, а й самі споживачі. Адже, купуючи товари в торгівців, які не видають фіскальні чеки, споживачі беруть участь в неоподатковуваних операціях, що призводить до зниження спроможності держави фінансувати на достатньому рівні освіту, охорону здоров’я, інфраструктурні проекти і, що найважливіше, обороноздатність країни.