Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Не вистачає стажу для пенсії? Як докупити страховий стаж?

опубліковано 24 квітня 2023 о 08:21

Громадяни, яким не вистачає страхового стажу для призначення пенсії, можуть його докупити. Для цього їм необхідно звернутись із заявою до податкової служби та укласти договір добровільної участі в загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні. Про це на брифінгу повідомила начальник відділу єдиного внеску управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Майя Лоїв.

За її словами, необхідний стаж можна купити одноразово, сплативши всю суму єдиного внеску за необхідний період, або ж укласти договір не менше ніж на рік і сплачувати внески поступово, набувати страховий стаж.

«У разі одноразової сплати сума єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт два. У 2023 році така сума становить 2948 гривень за місяць. Одноразова сплата єдиного внеску здійснюється однією сумою за весь період, за який необхідно «докупити» стаж, протягом 10 календарних днів з моменту підписання, - роз’яснює Майя Лоїв та додає: - Якщо ж укладати договір добровільної участі строком не менше ніж на рік, щомісячна сума єдиного внеску, яку необхідно сплачувати не може бути меншою від мінімального розміру ЄСВ – у 2023 році це 1474 гривні».

Водночас посадовиця наголошує, що докупити страховий стаж можна лише за ті періоди, коли громадянин не був працевлаштованим чи зареєстрованим фізичною особою – підприємцем. А ті платники, які були застрахованими, але не сплачували єдиний внесок в період дії пільги, страховий стаж за вищевказані періоди докупити не зможуть.

Також Майя Лоїв повідомила, що право на добровільну сплату єдиного внеску мають особи, які досягли 16-річного віку і не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями і не належать до платників єдиного внеску та члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.   

Для укладення договору про участь у системі добровільного страхування, громадянам потрібно подати до органів ДПС за місцем проживання заяву за встановленою формою, копію трудової книжки (за наявності), виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5) та копію документа, що посвідчує особу. 

Члени особистого селянського господарства надають також документ, що підтверджує їх членство в такому господарстві.

За словами Майї Лоїв, Івано-Франківщина займає друге місце по Україні за кількістю укладених договорів  про добровільну участь в загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні. Зокрема, можливістю докупити стаж скористалось 457 прикарпатців.