Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Якщо у власності кілька торгових приміщень. Чи потрібно реєструвати РРО на кожен об’єкт господарювання?

опубліковано 09 лютого 2023 о 08:43

В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області повідомляють, що відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів чи наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО. Тобто, необхідною умовою фіксації розрахункової операції є створення у паперовій або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. 

Також, згідно зі статтею 2 Закону № 265 місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари чи надані послуги, зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів чи послуг із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо. 

Отже, суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО або ПРРО на кожному місці проведення розрахунків.

Водночас слід зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО, однак з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Так, пунктом 1 згаданого Переліку визначено, що фізичні особи - підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій  при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів). 

Варто зазначити, що пункт 1 Переліку не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов: 

- роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами; 

- фізичними особами – підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема, через Інтернет; 

- сільськими, селищними, міськими радами прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО та/або ПРРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у п. 1 Постанови № 1336. 

Отже, якщо у ФОП – платника єдиного податку один господарський об’єкт знаходиться у місті, то у такому об’єкті РРО чи ПРРО застосовується на загальних підставах відповідно до вимог Закону № 265. У господарському об’єкті на території села, селища за умови дотримання вимог п. 1 Постанови № 1336 та граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), можна проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО, за умови, якщо на це є рішення сільської чи селищної ради.