Про це під час брифінгу повідомила заступник начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області. Зокрема, за її словами, боргують державі як юридичні особи 1,4 тисяч осіб, так і фізичні – понад 93 тисячі осіб. І хоча податковою службою за рахунок вжиття різноманітних заходів, зокрема й від реалізації заставного майна, стягнення коштів з банківських рахунків тощо, впродовж року вдалося зменшити розмір заборгованості на 447 мільйонів гривень, сума все ж залишається значною.
Однак, з 1 січня цього року Законом України №1914 податковій службі надано додаткові важелі впливу на боржників, які, на думку Ганни Захаріїв, дадуть можливість значно скоротити податкові борги: “Так відтепер, якщо платник не сплатив самостійно задекларовані ним суми податкових зобов’язань впродовж 90 днів, податкова може прийняти рішення про їх стягнення без рішення суду. І якщо раніше, основною умовою для прийняття такого рішення була сума боргу понад 5 мільйонів гривень, то на разі таких обмежень немає. З початку року податковою службою області прийнято уже 30 таких рішень, загальна сума боргів за якими склала понад 16 мільйонів гривень”.
Однак, наголошує посадовець, стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, що виник в результаті несплати донарахованих за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов’язань, здійснюється, як і раніше, на підставі рішення суду.
Ще одним вагомим чинником впливу на зменшення податкового боргу перед державою, стверджує Ганна Захаріїв, стала заборона керівникам підприємств-боржників на тимчасовий виїзд за кордон. Такі особи, каже заступник керівника обласної податкової служби, будуть внесені до Реєстру керівників платників податків-боржників, який буде оприлюднений на вебпорталі ДПС України, та роз’яснює, хто може потрапити до такого реєстру:
“Якщо сума боргу підприємства перевищує 1 мільйон гривень та впродовж 240 днів з моменту вручення податкової вимоги не була погашена, то це є підставою для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівника за межі України. Відповідні документи податковою службою подаються до суду, і впродовж 48 годин з моменту подання заяви така справа повинна бути розглянута. Наразі в області є більше півсотні керівних осіб, які за результатами діяльності очолюваних ними підприємств потенційно можуть стати невиїзними.”
Як засвідчує практика, ще одним чинником нарощення податкових боргів (насамперед це стосується фізичних осіб-громадян), є відсутність у них інформації про наявність заборгованості, особливо, якщо мова йде про незначні зобов’язання. Адже податкова вимога боржнику надсилається лише у випадку перевищення суми боргу 3060 гривень. Наразі такі незначні борги обліковується у 90 тисяч громадян, проте у сумі вони створюють дірку в бюджеті майже на 21 мільйон гривень. Трапляються випадки й коли через не відповідність облікових даних, наприклад через зміну адреси проживання, податкова вимога не потрапляє до боржника. І тоді про наявні борги, платник може дізнатися уже під час процедури стягнення. Щоб усунути цю проблему Закон №1914 запровадив механізм щомісячного розміщення такої інформації на вебпорталі ДПС. У ній зазначатиметься прізвище, ім’я, по батькові платника, дата його народження та суми податкового боргу в розрізі платежів із зазначенням територіальних органів ДПС. Оприлюднення таких даних, згідно з законодавством, не належить до інформації з обмеженим доступом, а вважається публічною.
При цьому, для уникнення спорів законодавчо передбачено, що контролюючий орган не несе відповідальності за можливі помилки в оприлюдненій інформації, які виникають з незалежних від податкових органів причин, зокрема якщо платник податків зазначив неправильні реквізити у документах про сплату податків і зборів або ж не виконав обов’язок щодо надання контролюючим органам інформації про зміну своїх даних чи даних про об’єкти оподаткування.
Наостанок Ганна Захаріїв нагадала, що дізнатися про свій стан розрахунків з бюджетом можна й через Електронний кабінет платника та радять не нарощувати податкові борги, щоб згодом не довелося сплачувати більше, адже до основної суми заборгованості додадуться ще й штрафні санкції та пеня.