Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Хто з підприємців з 2022 року зобов’язаний застосовувати реєстратор розрахункових операцій (касовий апарат), платіжний термінал та вести облік товарних запасів – тема семінару для калуських платників

опубліковано 17 січня 2022 о 18:06

Сьогодні в місті Калуші працівниками Головного управління ДПС в Івано-Франківській області проведено семінар для платників Калуської територіальної громади щодо застосування РРО платниками єдиного податку, порядку реєстрації програмних РРО та ведення обліку товарних запасів.

Заступник начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Наталія Зікрата зауважила, що Верховна Рада не відтермінувала застосування касових апаратів для фізичних осіб-підприємців, однак Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2021 № 1359 дещо зменшила коло платників, які мають використовувати РРО.     

Заступник начальника відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області Ігор Кравець більш детально розповів про норми Постанови, зокрема зазначив, що уряд звільнив підприємців, що здійснюють роздрібну торгівлю на території села товарами (крім підакцизних товарів), від обов'язкового застосування РРО, але із застосуванням КОРО та РК, при умові не перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій 167 розмірів мінімальної заробітної плати, який у 2022 році дорівнює 1 085 500 гривень. Також уточнив, що виключення не застосовуються, якщо роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті в якому також здійснюється реалізація підакцизної продукції чи одночасно здійснюється дистанційна торгівля або сільською радою прийнято рішення про обов'язкове застосування РРО.

Водночас зауважив посадовець, що підприємці – спрощенці на другій, третій та четвертій групі, які здійснюють розрахункові операції за межами території села та які здійснюють розрахунки за товар готівкою зобов’язані застосовувати РРО або ПРРО і відповідно повинні видавати фіскальні чеки покупцям незалежно від виду діяльності чи обсягу доходу. Також Ігор Кравець додав, що підприємці, які здійснюють діяльність у населених пунктах із населенням більше ніж 25 тисяч осіб при використанні РРО зобов’язані встановлювати і платіжні термінали.  

Крім цього, Ігор Кравець нагадав, хто має вести облік доходів та витрат, а також особливу акцентував увагу хто має вести з 26 листопада 2021 року облік товарних запасів. Зокрема посадовець наголосив, що фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку, що здійснюють продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, а також платники єдиного податку на ІІІ групі, які зареєстровані платниками ПДВ, зобов’язані вести облік товарних запасів, відповідно до вимог Порядку затвердженого наказом Мінфіну від 09.09.2021 №496.

Розповів Ігор Кравець і про питання оподаткування ПДВ та акцизним податком тютюнових виробів та відображення сум таких податків у фіскальних чеках. Зокрема посадовець зауважив, що операції з постачання з 1 січня 2022 року залишків тютюнової продукції, виготовленої до 31 грудня 2021 року на всіх етапах постачання таких залишків від виробника до кінцевого споживача оподатковуються за ставкою 20 % і відповідно у фіскальному чеку відображаються з ПДВ та акцизним податком. Що стосується нової партії тютюнової продукції виготовленої в цьому році, то реєстратор розрахункових операцій необхідно перепрограмувати і у фіскальному чеку зазначати без ПДВ і акцизного податку.  

Про порядок реєстрації програмних РРО представникам калуського бізнесу розповіла  старший державний інспектор Калуської ДПІ Оксана Бахур. Посадовець розповіла, що реєстрація програмного РРО розпочинається з подачі форми № 20-ОПП, якщо така заява не була подана раніше. Далі платникунеобхідно подати заяву в електронній формі за формою № 1-ПРРО за основним місцем обліку через Електронний кабінет з використання цифрового підпису. При цьому, податківець акцентувала увагу, що при реєстрації  ПРРО у заяві за формою № 1-ПРРО важливо правильно заповнити адресні дані, так як зазначено у № ф.20-ОПП. Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

Оксана Бахур зауважила, що платники, які бажають зареєструвати програмні РРО можуть отримати інформаційну підтримку в податковій службі за номерами телефонів (0342) 77-18-68 або 77-18-86, а також за допомогою можуть звернутись до Центрів обслуговування платників за місцем реєстрації.