Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відповідальність за несвоєчасно сплачений єдиний соціальний внесок

опубліковано 23 січня 2020 о 10:14

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області інформує, що відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010р., єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Тобто, не залежно від того отримано платником дохід (прибуток) чи ні, платник зобов'язаний сплатити ЄСВ, при цьому сума внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (в 2020 році – 1039 грн 06 коп.).

При наявності у платника зобов’язань з єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями з сплати податків, інших обов'язкових платежів, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються у першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими податковими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати.

Звертаємо увагу, що при сплаті сум заборгованості з ЄСВ необхідно враховувати, що за порушення терміну його сплати платнику нараховується штраф у розмірі 20 відсотків (ч. 11 ст. 25 Закону). Крім того, на суму недоїмки нараховується пеня 0,1 відсоток суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені розпочинається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Якщо платник на кінець календарного місяця допустив заборгованість з єдиного внеску, йому надсилається вимога про сплату боргу (недоїмки), яка є виконавчим документом. Відмова в отриманні податкової вимоги не звільняє від сплати податкових зобов’язань. Податкова вимога вважається належним чином врученою платнику податків, якщо її надіслано у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкову вимогу, або незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Після цього податкова вимога вважається узгодженою та у разі не сплати платником податків недоїмки з ЄСВ, передається до Державної виконавчої служби, а це ще – 10% виконавчого збору, арешт рухомого/нерухомого майна, тимчасове обмеження виїзду боржників за кордон.

Відповідно до п. 13 розд. VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04. 2015 № 449 не застосовується строк давності при нарахуванні, застосуванні та стягненні сум штрафів з єдиного внеску.

Наголошуємо, що сума недоїмки з єдиного внеску не підлягає списанню, навіть в процедурі санації відповідно, до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи-підприємця, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які, відповідно до Закону несуть зобов’язання із сплати єдиного внеску.

Нагадаємо, що на сьогодні у платників податків є унікальна можливість користуватися електронним сервісом «Електронний кабінет платника». Зокрема, завдяки сервісу в меню приватної частини  "Стан розрахунків з бюджетом" можна відслідковувати стан розрахунків стосовно сплати платежів та заборгованості перед бюджетом.

Несплачений єдиний внесок призводить до втрати страхового стажу, необхідного для призначення пенсій у майбутньому, адже періоди роботи зараховуються до страхового стажу лише за умови сплати страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.