Тренінг з питань порядку заповнення та подання спецдекларації з одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів, переваг використання електронних сервісів при поданні звітності засобами електронного зв’язку та практичного використання онлайн сервісу ДПС України «Електронний кабінет» відбувся нещодавно в Івано-Франківській ДПІ.
Заступник начальника ДПІ - начальник відділу з надання адміністративних та інших послуг Олена Мухіна розповіла присутнім, що відповідно до Податкового кодексу України одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою її активів. Власне, це виключно добровільне декларування і необхідність подання чи не подання декларації визначає сам громадянин.
Посадовиця наголосила, що спецдекларація подається виключно в електронній формі через «Електронний кабінет» та на практичні показала як її заповнювати допомогою сервісу ДПС «Електронний кабінет».
Щодо порядку сплати зобов’язань наголошено, що після подання платником «Звітної»/«Звітної нової»/«Уточнюючої» одноразової (спеціальної) добровільної декларації автоматично відкривається інтегрована картка платника за відповідною територією та в Електронному кабінеті (приватна частина) в розд. «Стан розрахунків з бюджетом» стає доступна інформація з відображенням реквізитів для сплати задекларованих сум збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування з можливим використанням однієї із наявних платіжних систем та/або згенерованого QR-коду за кодом платежу 11011100.
При скануванні QR-коду на смартфоні користувача автоматично відкривається мобільний застосунок банку зі сформованими реквізитами рахунків для сплати Збору. У разі якщо платником була змінена адреса відповідно до «Звітної нової» або «Уточнюючої» Декларації платнику буде направлено повідомлення з оновленими реквізитами для сплати суми Збору. В Електронному кабінеті забезпечено автоматичне заповнення платіжного доручення на підставі даних платника.
Одночасно учасникам заходу надано інформацію щодо основних нововведень застосування РРО та ПРРО з 1 січня 2022 року. Основні акценти було зосереджено на змінах в застосуванні РРО та ПРРО суб’єктами підприємницької діяльності - платниками єдиного податку. Зазначено, що з 1 січня 2022 року є обов'язковим застосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку другої-четвертої груп, які проводять готівкові розрахунки незалежно від обраного виду діяльності.
З 2022 року не повинні використовувати РРО/ПРРО лише ФОПи 1-ї групи. За словами Олени Мухіної, РРО повинні застосовувати ресторани та кафе, турагенції та туроператори, готелі, інтернет-магазини, продавці текстилю, магазини секондхенду тощо та всі ФОПи, крім платників єдиного податку першої групи, які не мають найманих працівників і здіснюють роздрібну торгівлю за готівку на ринках.
Слухачам порекомендовано для застосування ПРРО, використання яких значно спрощує процес реєстрації розрахункових операцій, використовувати матеріали банеру ДПС України «Програмні РРО», що розміщений за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
Матеріали банеру містять актуальні нормативно-правові акти, які регулюють відносини у сфері реєстрації та застосування РРО/ПРРО, відповіді на поширені питання, що надходять до ДПС від користувачів ПРРО, презентаційні матеріали. Також у банері наявні покрокові інструкції зі встановлення та налаштування ПРРО, відеоуроки щодо реєстрації ПРРО та відеоінструкція щодо Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців розміщені за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/.
Олена Мухіна наголосила на необхідності завчасної реєстрації РРО чи програмних реєстраторів розрахункових операцій у контролюючих органах з метою дотримання вимог чинного законодавства України.
Крім того, поінформувала громадян щодо необхідності подання заяви за формою 5 –ДР у випадку зміни реєстраційних даних платника, таких як адреса місця реєстрації, зміна прізвища. Наголосила, що недостовірність таких даних може бути однією з причин неотримання інформації про нарахування майнових податків та виникнення боргу.
Окремі запитання слухачів торкались тематики використання єдиного рахунку ФОП та заповнення платіжних документів на переказ коштів.