В Надвірнянській ДПІ ГУ ДПС в Івано-Франківській області 12 серпня п.р. відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо застосування РРО, ПРРО платниками єдиного податку.
На запитання платників податків відповідав начальник Надвірнянської ДПІ Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Василь Гнатюк.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків.
Питання: З якого часу зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій всі фізичні особи-підприємці?
Відповідь: Законодавець відтермінував застосування касових апаратів до 1 січня 2022 року для платників єдиного податку 2-4 груп, крім випадків передбачених законодавством. Так, платники єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я, реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, незалежно від обсягу доходу, зобов'язані проводити готівкові розрахунки з застосування РРО, програмних РРО. Водночас, підприємці – платники єдиного податку, які не здійснюють вищезазначені види діяльності та загальний обсяг доходу яких не перевищує в 2021 році – 1 млн 320 тис грн, можуть до 31.12.2021 року не використовувати касові апарати.
З 1 січня 2022 року підприємці платники єдиного податку другої – четвертої груп у разі проведення готівкових розрахунків зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, крім спрощенців першої групи і фізичних осіб, які продають на ринку вживані речі та продукти власного підсобного господарства.
Питання: Якщо помилково проведено суму розрахунків через ПРРО, яким чином виправити помилку?
Відповідь: Скасування суб’єктом господарювання помилково проведеної суми через програмний реєстратор розрахункових операцій здійснюється шляхом формування розрахункового документу повернення товару (фіскальний касовий чек видачі коштів) або шляхом сторнування попереднього чеку та проведення операції продажу повторно.
Питання: «Я планую зареєструватися, підприємцем у вересні і подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування для другої групи. На якій системі оподаткування я буду перебувати в період від дати державної реєстрації до переходу на сплату єдиного податку?»
Відповідь: Відповідно до ст. 298 Податкового кодексу України зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця в якому відбулася державна реєстрація подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.
Отже, новостворена фізична особа – підприємець є платником єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація, а доходи, отримані у цьому періоді, включаються до податкової декларації платника єдиного податку – підприємця.
У період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування фізична особа – підприємець перебуває на загальній системі оподаткування. Доходи, отримані новоствореною особою у цей період, оподатковуються на загальних підставах відповідно до ст. 177 Податкового кодексу України.
Питання:Як зареєструвати програмний РРО?
Відповідь: Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі заяви, що подається у електронній формі через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.
Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.
Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, встановленим наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557.
Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог статті 63 Податкового кодексу України.