Відповідно до статті 223 Податкового кодексу базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю та платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу. Отже, відповідно до пунктів 223.1, 223.2 статті 223 та пункту 49 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу базовий податковий період для сплати акцизного податку з урахуванням розрахунку ГПЗ відповідає календарному місяцю.
Нагадаємо, змінами внесеними Законом № 4014 до Податкового кодексу для виробників спирту етилового та біоетанолу запроваджується обов’язок визначати податкові зобов’язання з акцизного податку з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання. ГПЗ – це величина податкового зобов’язання з акцизного податку, розрахована виходячи з: максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу; кількості днів звітного періоду, протягом якого обладнання працювало; залишків спирту етилового та біоетанолу на початок та кінець звітного періоду; обсягів реалізації спирту етилового та біоетанолу протягом звітного періоду, в тому числі тих, які не підлягали оподаткуванню акцизним податком.
Гарантоване податкове зобов’язання з акцизного податку за податковий (звітний) період (ГПЗ) обчислюється за формулою: ГПЗ = Об × К × Ст, де: Об - обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, визначений як максимальна продуктивність обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу за добу; К - кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду; Ст - ставка акцизного податку, визначена пунктом 215.3 статті 215 цього Кодексу, діюча на перше число податкового (звітного) періоду. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.03.2025 № 350 та затверджено Порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу (далі ‒ Порядок №350). Затверджений Порядок встановлює механізм визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу шляхом проведення розрахунку максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу. Під максимальною продуктивністю обладнання виробництва спирту етилового, біоетанолу розуміється максимальний обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, який може бути вироблений за добу на обладнанні, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, біоетанолу. Вимоги щодо визначення ГПЗ з акцизного податку за податковий (звітний) період не поширюються на суб’єктів господарювання, які здійснюють виключно виробництво біоетанолу та мають відповідну ліцензію.