В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області нагадують, що право споживачів на безготівкові розрахунки закріплено у Законі України «Про захист прав споживачів» та у Законі «Про платіжні послуги». Торговці мають забезпечити оплати за товари чи послуги за допомогою електронних платіжних засобів чи платіжних пристроїв. Впровадження цих зобов’язань для торговців відбувається поетапно, згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 29 липня 2022 року № 894.
Зокрема, з 1 січня 2024 року – наявність POS-терміналів стала обов'язковою у населених пунктах з чисельністю від 5 тисяч населення. З 1 січня 2025 року передбачено обов’язок торговців забезпечити можливість здійснення покупцями безготівкових розрахунків за придбані ними товари чи послуги також уже і в населених пунктах з чисельністю менш ніж 5 тисяч жителів. Тобто, незалежно, чи у великому місті чи маленькому селі, торговцям необхідно забезпечити можливість безготівкового розрахунку.
Водночас, до 2026 року без платіжних терміналів можуть здійснювати торгівлю лише платники єдиного податку першої групи та торговці, які ведуть торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну торгівлю або ж здійснюють продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Разом з тим встановлено, що вимоги п. 1 Постанови № 894 не поширюються на торговців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та протягом трьох місяців після припинення проведення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації, звільнення від оточення (блокування) цих територій.
Звертаємо увагу, що відповідно до Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» торговцям забороняється:
встановлювати будь-яку додаткову (супровідну) плату під час здійснення оплати за продані ними товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв, у тому числі плату за використання певного електронного платіжного засобу, платіжного застосунку або платіжного пристрою;
у будь-який спосіб обмежувати право держателя електронного платіжного засобу обирати для здійснення розрахунків будь-який електронний платіжний засіб платіжних систем;
встановлювати різні ціни на ті самі товари чи послуги у разі здійснення розрахунку за них у безготівковій формі порівняно з розрахунком готівковими коштами.