Державна податкова служба України у листі від 01.04.2025 № 8680/7/99-00-21-02-01-07 надала роз’яснення щодо належного адміністрування дивідендів, нарахованих на державну частку за підсумками діяльності у 2024 році, що сплачуються у 2025 році, та частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств, що відраховуватиметься у 2025 році.
Зокрема, в листі зазначено, що правові основи управління об’єктами державної власності визначаються згідно із Законом України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності».
Особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі визначаються Законом України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» та Законом України «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності» (частина друга статті 3 Закону № 185).
Відповідно до абзацу першого частини п’ятої статті 11 Закону № 185 рішення про розподіл прибутку і збитків, розмір та порядок виплати дивідендів господарських товариств, у статутному капіталі яких є акції (частки), що прямо чи опосередковано належать державі, приймається вищим органом управління таких господарських товариств у порядку, передбаченому законом.
Слід зауважити, що частиною четвертою статті 11 Закону № 185 встановлено, що у разі якщо держава є єдиним акціонером (учасником) господарської організації, функції з управління корпоративними правами держави виконуються відповідно до Закону № 185 безпосередньо, без скликання загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства.
Загальні збори акціонерів (учасників) господарського товариства, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, затверджують розмір частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у відповідному році, відповідно до Державної дивідендної політики, затвердженої Кабінетом Міністрів України (абзац третій частини п’ятої статті 11 Закону № 185).
Державну дивідендну політику затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 року № 1369 «Деякі питання Політики державної власності», яка набрала чинності 05 грудня 2024 року.
Пунктом 1 Постанови № 1369, зокрема, затверджено Політику державної власності та Державну дивідендну політику.
Відповідно до пункту 1 Дивідендної політики, вона є невід’ємною частиною Політики власності та визначає загальні принципи, порядок та методологічні підходи щодо питань визначення розмірів та виплати дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами до державного бюджету з урахуванням принципу забезпечення балансу між короткостроковими фіскальними цілями держави та довгостроковими цілями суб’єкта господарювання, а також порядок розстрочення платежу із сплати товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі дивідендів до державного бюджету.
Дія Дивідендної політики не поширюється на управління банками, що здійснюється відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Дивідендна політика спрямована на реалізацію державою права як акціонера (учасника) товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі на отримання дивідендів та прав власника щодо отримання частини чистого прибутку (доходу) державного унітарного підприємства за результатами їх фінансово-господарської діяльності (пункт 2 Дивідендної політики).
Згідно з пунктом 8 Дивідендної політики виплата дивідендів товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі здійснюється щороку з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу.
Вищий орган управління державного унітарного підприємства, товариства у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі приймає рішення про виплату дивідендів (відрахування частини чистого прибутку) у розмірі не менше 75 відсотків чистого прибутку державного унітарного підприємства (товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі) за відповідний звітний період (абзац третій пункту 6 Дивідендної політики).
Водночас абзацом четвертим пункту 6 Дивідендної політики передбачено, що спеціальними законами або рішеннями Кабінету Міністрів України може бути визначений інший розмір виплати дивідендів товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (частини чистого прибутку державного унітарного підприємства) на користь держави, але не менше 30 відсотків.
Відповідно до абзацу четвертого частини п’ятої статті 11 Закону № 185 господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, сплачують до державного бюджету дивіденди не пізніше 01 липня року, що настає за звітним.
Також Законом № 185 встановлені інші умови та строки сплати дивідендів.
Більш детальні роз’яснення у листі ДПС України від 01.04.2025 № 8680/7/99-00-21-02-01-07.