У нараді взяла участь начальник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Ірина Столярик, яка звернула увагу на важливість ефективного впровадження системи управління податковими ризиками та підтримки платників податків у дотриманні законодавства. Разом з нею виступили співдоповідачі – керівники структурних підрозділів ГУ ДПС, які детально роз’яснили нові підходи до адміністрування податків, зокрема ключові вимоги та критерії для включення до переліку доброчесних платників та роль комплаєнс-менеджерів у супроводі таких платників.
Зокрема, під час заходу обговорили нововведення Закону №3813, де детально розглянули вимоги та критерії до платників податків, які бажають отримати статус «платника з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства». Відповідно до Закону, для включення до переліку сумлінних платників необхідно, щоб підприємства або ФОП відповідали ряду вимог, серед яких: відсутність податкової заборгованості, регулярне подання звітності без порушень, своєчасне виконання зобов'язань за експортно-імпортними операціями, не визнані ризиковими платниками ПДВ, не перебувають у стадії припинення чи банкрутства, засновники чи бенефіціари не повинні бути громадянами країни-агресора, протягом останніх 12 місяців не змінювався основний вид економічної діяльності. Окрім того, до Переліку доброчесних платників включаються юридичні особи та фізичні особи підприємці, які відповідають певним критеріям, а саме щоб сплачені податки й виплата заробітної плати відповідали або перевищували середньогалузеві показники. Додаткові вимоги стосуються кількості працівників, площі землі або доходу, залежно від системи оподаткування. Нові платники включаються після року діяльності.
Окрім того, для таких платників створено окремий сайт «Територія високого рівня податкової довіри» (tpd.tax.gov.ua). Це платформа, на якій платники можуть більш детально дізнатися, як потрапити до переліку та ознайомитися з перевагами такого статусу. Також зможуть переглянути середні показники податкових критеріїв у розрізі регіонів і видів діяльності. Перший перелік таких платників буде опубліковано наприкінці листопада – на початку грудня 2024 року.
Також даний Закон, запроваджує механізми підтримки платників з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Для підтримки таких платників за кожним із них буде закріплено особистого комплаєнс-менеджера, який допомагатиме у вирішенні податкових питань і забезпечуватиме прозорість та ефективність співпраці з ДПС. Також учасників наради ознайомили з перевагами для сумлінних платників, зокрема мораторієм на перевірки, прискореним розглядом заявок на ПДВ та можливістю отримання інформації про податкові ризики.
Особливу увагу приділили системі управління податковими ризиками. Зокрема, постанова № 854 від 25 липня 2024 року запускає експериментальний проєкт у роботі податкової служби. Йдеться про систему управління ризиками, яку називають "комплаєнс-ризиками", завдяки якій автоматично визначатимуться можливі ризики порушень, щоб допомогти контролювати, чи платники податків дотримуються своїх обов’язків. Тобто, ця система без участі самих платників відстежуватиме потенційні проблеми, такі як несвоєчасна реєстрація, подання звітності, сплата податків або неправильне декларування.
Це допоможе бізнесу уникати помилок, а податковій – ефективніше стежити за виконанням законодавства і створювати рівні умови для всіх платників податків.