В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області нагадують, що відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Для того, щоб зареєструватись в контролюючому органі платником єдиного внеску самозайнятій особі необхідно подати заяву про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.
При цьому, у разі, якщо контролюючими органами при здійсненні своїх функцій за результатами перевірок та звірок, або на підставі інформації від третіх осіб, або на підставі даних інших державних органів чи відповідних державних реєстрів встановлено, що фізична особа, зареєстрована як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, але не перебуває на обліку, то такий орган повідомляє таку особу про необхідність подання заяви за формою 1-ЄСВ для взяття її на облік як платника єдиного внеску.
Слід зазначити, що відповідно до частини 11 статті 25 Закону № 2464 до фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, без взяття їх на облік в контролюючих органах як платників ЄВ, застосовують штрафи у таких розмірах:
- за ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками ЄВ, на яких не поширюється дія Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» – накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄВ – 20 відс. своєчасно несплачених сум;
- за донарахування контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого ЄВ накладається штраф у розмірі 10 відс. зазначеної суми за кожен повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше 50 відс. суми донарахованого ЄВ;
- за неподання, несвоєчасне подання звітності – десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, при повторному порушенні протягом року – у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Крім цього, відповідно до ст. 165 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х із змінами та доповненнями за порушення порядку нарахування ЄВ, неподання, несвоєчасне подання звітності щодо ЄВ на особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, накладається штраф від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у частині першій ст. 165 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Звертаємо увагу, що Законами України від 17.03.2020 № 533-IX та від 30.03.2020 №540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", передбачено, що тимчасово штрафні санкції, визначені частиною 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не застосовуються за наступні порушення, вчинені з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року:
- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності до податкових органів.
Протягом зазначених періодів платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
При цьому, дія мораторію не поширюється на камеральні перевірки звітності з єдиного внеску.